- Komerční sdělení -finance
DomůMagazínOpičí neštovice jsou již ve 27 zemích, kde toto onemocnění není běžné

Opičí neštovice jsou již ve 27 zemích, kde toto onemocnění není běžné

- Reklama -PR články

Laboratoře potvrdily již 780 případů nákazy opičími neštovicemi ve 27 zemích, ve kterých se toto onemocnění běžně nevyskytuje. Oznámila to v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO), která hodnotí globální riziko spojené s tímto onemocněním jako mírné, informovala agentura AFP.

Zmíněných 780 případů bylo zaznamenáno v neendemických zemích od 13. května do tohoto čtvrtka. Podle WHO je tento počet případů zřejmě podhodnocený pro omezenou dostupnost epidemiologických a laboratorních informací.

„Je vysoce pravděpodobné, že i jiné země zaznamenají výskyt případů a že se tento virus bude dále šířit,“ uvedla WHO. Podle organizace bylo také nahlášeno několik hospitalizací.

WHO seřadila země podle počtu zaznamenaných případů. Mezi země s navýším počtem případů nákazy opičími neštovicemi patří Británie (207 případů), Španělsko (156), Portugalsko (138), Kanada (58) a Německo (57). Kromě evropských a severoamerických zemí bylo několik případů opičích neštovic zaznamenáno iv Argentině, Austrálii, Maroku a Spojených arabských emirátech.

V případě neendemických zemí přitom stačí jen jeden zaznamenaný případ k tomu, aby byla země považována za ohniště nákazy tohoto onemocnění, připomíná AFP.

Scientist examines dengue virus on petri dish in laboratory, conceptual image

„Některé země hlásí, že nové případy se již neobjevují pouze mezi kontakty lidí, u kterých byla nákaza potvrzena již dříve. To naznačuje, že pro nezjištěnou cirkulaci viru dochází zřejmě k výpadkům ve sledování řetězce jeho přenosu,“ uvedla zdravotnická organizace.

„WHO pokládá globální riziko (spojené s opičími neštovicemi) za mírné vzhledem k tomu, že se poprvé stalo, že případy opičích neštovic jsou hlášeny zároveň z endemických i neendemických zemí,“ uvedla WHO s tím, že riziko pro veřejné zdraví se zvýší až po tom, jak se toto onemocnění stane rozšířeným lidským patogenem v zemích, ve kterých se běžně nevyskytuje.

WHO uvedla, že zatím nebylo v neendemických zemích zaznamenáno žádné úmrtí spojené s opičími neštovicemi. V afrických zemích, ve kterých se toto onemocnění běžně vyskytuje, však za prvních pět měsíců letošního roku zaznamenaly již nejméně 66 úmrtí, píše AFP.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek