- Komerční sdělení -finance
DomůMagazínOptimistický scénář: Válka by mohla skončit do konce roku

Optimistický scénář: Válka by mohla skončit do konce roku

- Reklama -PR články

Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova by válka na Ukrajině v případě optimistického vývoje mohla skončit do konce roku. Podporu demokratického světa na bratislavské konferenci Globsec označil za nedostatečnou. Žádal více těžkých zbraní.

Ukrajinský voják hlídkuje ve vesnici nedaleko frontové linie v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny 3. června 2022, kde probíhají těžké boje.

Nejdůležitější události

Invaze ruských vojsk pokračuje již 102. den
Válka by mohla trvat do konce roku, odhaduje ukrajinský ministr obrany
Boje o Severodoneck pokračují, nikdo ho nemá celý pod kontrolou

17:31 Řecko předalo nebo v nejbližší době předá Ukrajině 122 bojových vozidel pěchoty BMP-1 sovětské výroby, 20 000 útočných pušek AK-47, munici různé ráže a další zbraně. Řecký ministr obrany Nikos Panajotopulos, který pomoc ohlásil, ji podle agentury Unian označil za nebývalou. Řecko kromě toho poskytne Ukrajině 60 protiletadlových střel Stinger či 1 100 protitankových raket, 17 000 dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů nebo nábojů ráže 73 a 122 milimetrů. Dopravu zbraní zajistí šest řeckých přepravních letadel, deset kanadských a pět novozélandských.

15:55 Španělsko pošle Ukrajině protiletadlové rakety a tanky typu Leopard s cílem zintenzívnit svou pomoc této zemi. Španělsko ukrajinským vojákům také poskytne základní výcvik k ovládání těchto tanků. Ten se uskuteční v Lotyšsku, kde španělská armáda vyslala 500 vojáků v rámci operace Posílené předsunuté přítomnosti NATO. Druhá část výcviku by se podle deníku El País měla uskutečnit ve Španělsku.

Tento deník také píše, že španělské ministerstvo obrany v současnosti finalizuje dodávku nízkoletících protiletadlových střel typu Shorad Aspide, které španělská armáda již nepoužívá, neboť je mezitím nahradila modernějšími systémy. Španělsko dosud poskytlo Ukrajině v boji proti ruské invazi munici, osobní ochranné prostředky a lehké zbraně.

13:58 Ruské rakety, které v noci na neděli zasáhly Kyjev, zničily tanky, které Ukrajině dodaly evropské země. V neděli to na sociální síti Telegram oznámilo ruské ministerstvo obrany. Kyjev se k útokům na tanky zatím nevyjádřil, uvedly agentury AP a AFP.

„Rakety dlouhého doletu, které vystřelilo ruské letectvo na předměstí Kyjeva, zasáhly tanky typu T-72. Tyto tanky Ukrajině dodaly evropské země. Rakety zasáhly i jiná obrněná vozidla, která se nacházela v hangárech,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Ukrajinská strana zničení těchto tanků bezprostředně nepotvrdila, píše AP.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko v neděli ráno oznámil, že v městských čtvrtích Darnyckyj a Dniprovskyj zaznamenali několik výbuchů. Ukrajinská státní jaderná společnost Energoatom informovala, že ruská střela proletěla i v nebezpečné blízkosti Jižní krajiné jaderné elektrárny v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny.

Female Army Solider Saluting against sunset sky

12:11 Hraničními přechody na Slovensko prošlo v sobotu 3 408 lidí z Ukrajiny. Z toho bylo 704 mužů, 2049 žen a 655 dětí dětí. O dočasné útočiště požádalo 53 žadatelů. Ze Slovenska na Ukrajinu projelo za sobotu 3 408 osob, informovala mluvčí Ministerstva vnitra Zuzana Eliášová.

11:25 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli upozornil, že Moskva bude útočit na nové cíle v případě, že Západ dodá Ukrajině rakety dlouhého doletu. Nové dodávky zbraní mají podle Putina za cíl „prodlužovat konflikt“.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek