- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodySpálilo vás při práci na zahradě slunce? Pomůže ovoce, zelenina i zázračná...

Spálilo vás při práci na zahradě slunce? Pomůže ovoce, zelenina i zázračná mastička

- Reklama -PR články

Od „třech zmrzlých“ je hlavní zahrádkářská sezóna naplno zde. Sluníčko se ve srovnání s prázdninovými měsíci ještě okouní, právě proto však pracantům hrozí, že se v záhonu pozapomenou a odnese si to jejich pokožka. Jak se chránit před neblahými následky vícehodinového pobytu na zahrádce?

Slunce může degradovat či vážně poškodit pokožku již na jaře při dlouhotrvajícím nechráněném pobytu v exteriéru, jakým bývají právě pěstitelské činnosti. Ani v tomto období tedy nezapomínejte na použití opalovacího přípravku – mléka, krému či spreje – s dostatečným ochranným faktorem. O to víc, že ​​organismus po zimě nemá natrénováno. Nejde přitom jen o potenciálně zhoubné onemocnění pokožky. Dostatečnou a pravidelnou péčí se vyhnete jejímu předčasnému stárnutí, vráskám, alergickým reakcím, skvrnám a podobným kosmetickým defektům.

Keltské pleti stačí deset minut

Sluncem produkované UV záření se skládá z UVA (tvoří přibližně 90 %, dostává se hlouběji do pokožky a způsobuje její vysoušení), UVB (má kratší vlnovou délku, projevuje se na povrchu kůže a při delším působení může vyvolat sněžnou slepotu) a UVC ztrácejícího se stratosféře. Opalovací přípravky poskytující ochranu před UVA mají takovou specifikaci na obalu formou příslušné zkratky v kroužku. Údaj SPF (Sun Protection Factor) vyjadřuje stupeň ochrany před UVB. U lidí s nejsvětlejším tvz. keltským typem pleti nastává zarudnutí již po 10 minutách pobytu na slunci. Přípravek s SPF 30 při nich oddálí tento projev až o 300 minut (30×10).

Dermatologové rozeznávají šest fototypů podle intenzity pigmentace, čili geneticky daného množství melaninu. Při stanovování fototypu a následném výpočtu přiměřeného SPF se v zásadě můžete opřít o laický odhad. Nezaškodí však konzultace s odborníkem, aby vám doporučil vhodné preventivní postupy a přípravky s přihlédnutím k rodinné anamnéze a individuálním predispozicím.

UV záření proniká i přes oděv

Gardening at spring. Planting tree in garden. Senior man watering planted fruit tree at his backyard

Mezi běžné vady patří přesvědčení, že pokožku ukryjete před sluncem pod oblečení. Do značné míry sice opravdu ano, ale paprsky pronikají i pod dlouhé kalhoty a rukávy. Je to podobný proces, pro který jsme se naučili, že UV záření úplně neodfiltrují mraky či okna auta. Tenká bavlna má ochranný faktor pouze kolem 10, zejména u háklivejší pokožky byste se však měli dostat minimálně na hodnotu 20, ne-li 30. Zároveň noste pokrývku hlavy i šíje, abyste eliminovali riziko úpalu. Dodržujte pitný režim.

Není náhoda, že kdo konzumuje hodně ovoce a zeleniny, má menší tendenci spálit se na slunci. Důvodem je pokožku posilující betakaroten obsažený například v meruňkách a hruškách, respektive v rajčatech, paprice a mrkvi. Pokud jste to navzdory vší opatrnosti nakonec přece jen neustříhli, zázraky dělá zinková mastička. Příznaky tiší i aloe a krémy s pantenolem a dexpantenolem.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek