- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyDřeviny co rostou rychle, nestojí mnoho a vytvoří i pěkný živý plot

Dřeviny co rostou rychle, nestojí mnoho a vytvoří i pěkný živý plot

- Reklama -PR články

Říká se, že zahradě bez dřevin stále něco chybí a je tomu tak. Stromy a keře každou zahradu zútulní, díky čemuž se v ní cítíme ještě lépe. Ale než dřeviny narostou do patřičné velikosti, nějaký ten rok to trvá. Nechce se vám dlouho čekat? Sáhněte po rychle rostoucích druzích. Výsledek vám přinesou už za dva či tři roky a nebude vás to ani moc stát.

Pokud chcete opravdovou raketu mezi dřevinami, volba je jasná. Kvetoucí keř černého bezu se za rok vytáhne o 60 až 80 centimetrů. Dokonalé soukromí vám poskytnou i okrasný rybíz a jasmín, přičemž z těchto keřů můžete vytvořit i velmi pěkný živý plot. Výběr rychle rostoucích keřů je však mnohem větší. Velmi pěkná je například Budleje Davidova, nenáročný keř, který kvete od začátku léta až do podzimu. Nepleťte si ho s šeříkem, květiny těchto dvou dřevin jsou si velmi podobné. Budleje potřebuje slunečné místo a úrodnou, nepromáčenou půdu.

Jako stvořený na živý plot

To se dá říci o pajasmínu věncovém, který začíná bohatě kvést právě v této době a bude vás těšit voňavými bílými květy i během července. Přesazuje se snadno, ujme se rychle, dokáže se přizpůsobit různým typům půdy, zvládne slunce i stín. To jej předurčuje k vytvoření pěkného živého plotu. Naopak jako solitér vynikne paulovnia plstnatá (na obr.) s krásnými listy i květinami. Potřebuje spíše lehčí půdy a slunce, stín ji ničí stejně jako jílovitá půda. Ale pozor, paulovnia může dorůst až do výšky devět metrů. Můžeme ji však pěstovat ve tvaru stromu i ve tvaru keře, dokonce i v nádobě.

Jen pro větší zahrady

Velmi pěkný keř je mrazuvzdorný opadavý sumách pálkový. V létě se pyšní zajímavými velkými květy, na podzim zbarvuje listy a mění se v zářivou oranžovou nádheru. Může dorůst až do výšky čtyř metrů a do šířky pěti metrů. Proto není první volbou do malých městských zahrádek. To není ani borovice lesní, mrazuvzdorný jehličnan vytvářející kulovitou korunu. Roste rychle, a to 50 – 80 centimetrů za rok, ale zastaví se, až dosáhne 15 – 25 – metrovou výšku a šířku osm až deset metrů. Je jednozančně řešením pro velké pozemky.

Digitally generated idyllic orchard scene with apple trees, wild grass and long wooden fence. There are also many other fruit trees in this scene/area. The scene was rendered with photorealistic shaders and lighting in Autodesk® 3ds Max 2019 with V-Ray 3.7 with some post-production added.

Nepodceňujte zavlažování

Růst rychle rostoucích dřevin můžete ještě urychlit správnou péčí. Před výsadbou je třeba dobře připravit půdu, po zasazení je třeba dřeviny opravdu vydatně zalévat a také hnojit. Nepodceňujte zavlažování, nestačí spoléhat na dešťové srážky nebo občasné zalévání. Při růstu dřevin hraje důležitou roli také doba výsadby. Rostliny vysazené na podzim rostou rychleji, protože se stihnou lépe zakořenit.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek