- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníPůvodní neduhy panelového bytu ze 60. let využili autoři rekonstrukce ve svůj...

Původní neduhy panelového bytu ze 60. let využili autoři rekonstrukce ve svůj prospěch. Nebáli se spojit industriál s retro nábytkem

- Reklama -PR články

Na začátku byl jeden z mnoha panelových bytů postavených v Brně na konci 60. let, podobný, jako jsou snad v každém městě i na Slovensku. Právě byty z 50. až 70. let jsou dnes nejčastěji rekonstruovány, protože pohled na architekturu a životní potřeby domácích se od té doby diametrálně změnil.

I byt v Brně měl prohýbané stropy, viditelné spáry mezi panely, malé místnosti, mnoho dveří, nedostatek úložných prostor a hygienický standard z poloviny 20. století. Nic pro současné majitele.

Dobrou zprávou je, že iz takového základu lze vytvořit vzdušný světlý – a navíc jedinečný prostor. Rekonstrukce panelového bytu v Brně vznikla v ateliéru architektky Kateřiny Horych. Jak se jí podařilo vyčarovat z domácnosti se spoustou neduhů příjemný prostor, který splňuje všechny atributy moderního bydlení?

Z 3+1 pohodlný 2kk

Negativa typická pro staré panelové byty nebyla jediným problémem, které musela autorka přeměny řešit. Přidáno množství limitů, včetně omezení zásahů do nosných konstrukcí. Přesto bylo cílem architektky přeměnit nedostatky bytu na jeho výhody. Chtělo to změnu perspektivy – nový pohled na celkové řešení bytu. Základem byla přeměna dispozice, díky které se byt nadechl a prosvětlil. Z původní dispozice 3+1 je dnes plně funkční a komfortní 2kk byt s otevřeným prostorem.

Očista bytu: odkrývali zakryté

Běžné rekonstrukce by se snažily zakrýt nedostatky například tím, že by křivé stropy ukryly nainstalováním podhledů. Nerovnosti a průhyby panelů byly tak velké, že je nebylo možné opravit ani v rámci nové omítky. Architektka Kateřina Horych a její spolupracovníci se proto rozhodli odkrýt původní stropní konstrukce a očistit je.

Small studio for young artist in raw style

Zvětšení otvorů mezi místnostmi propojilo celý byt a jako vizuální pojivo působí i upravený výrazně šedý strop s přiznanou elektroinstalací, která uspořádáním nabyla přímo dekorativní formu. K industriálním principům řešení stropu a kabeláže autorka přeměny doplnila minimalistické osvětlení kombinující centrální LED panely s menšími ambientními bodovými světly.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek