- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyProč je červnová probírka plodů tak důležitá? A co ještě potřebují ovocné...

Proč je červnová probírka plodů tak důležitá? A co ještě potřebují ovocné stromy?

- Reklama -PR články

Nejen zkušení, ale zřejmě i začínající pěstitelé ovocných stromů dobře vědí, že v červnu je třeba provést probírku plodů. Stromy sice zarodí i bez ní, ale rozdíl bude dost výrazný.

Jak správně dělat probírku plodů ovocných stromů a proč je tak důležitá? Vždyť stromy zarodí i bez ní. „Ano, zarodí, ale rozdíl je v tom, jakou úrodu přinesou,“ říká zahradní architekt Martin Čurda z pořadu TV Joj Nová Zahrada. „Každý strom má totiž svůj přirozený potenciál úrody, nebo – jinak řečeno – má nastaveno, kolik kilogramů úrody má přinést a to bez ohledu na počet plodů. Zní tom možná zvláštně, ale násada plodů vždy převyšuje možnosti stromu. Je to jako by si vytvářel strom jistou rezervu pro případ katastrofy. Pokud všechno jde dobře, žádná katastrofa se nekoná – strom sám shazuje nadbytečný počet plodů – jde o přirozený opad plodů. Přesto – stále mu jich zbyde zbytečně mnoho.“

A tady nastupuje pěstitel

Přejímka plodů je tedy odstranění nadbytečného množství plodů. „Například jabloň ve tvaru štíhlého vřetena dokáže v plné rodivosti přinést úrodu asi 20 kilogramů. Bez probírky všechna jablka dozrají a výsledkem je velké množství, ale velmi malých plodů. V případě přejímky by byla úroda rovněž 20 kilogramů, ale v menším počtu jablek, které by byly větší. O nic tedy nepřicházíme – v konečné sumě sklidíme stejný objem či váhu, jen v menším počtu větších a chutnějších plodů, protože po probírce má každý ponechaný plod svůj prostor, díky čemuž má dobrý přístup ke slunečnímu záření,“ vysvětluje Martin Čurda.

Close up of red apples hanging from a branch in an orchard at sunshine. Ripe apples ready for harvesting. Fruit picking

V neprobraných a přehuštěných souplodích dochází k většímu šíření chorob a škůdců a později riskujeme i střídavou rodivost stromů. Při probírce odstraňujeme plody zakrslé, deformované a poškozené vlivem škůdců nebo nemoci. Zůstává-li na stromě stále nadbytek plodů, v odstraňování pokračujeme tak, že na stromě necháme menší část plodů. Máme-li například na rodivém větvičku souplodí pěti jablek, ponecháme jen dvě.

Stromy potřebují také hnojení

V tomto období, kdy se plody „nalévají“, tedy rostou – stromy ocení více vláhy a pestré výživy – připomíná zahradní architekt. Dopřejeme jim vícesložkové, ve vodě rozpustné hnojivo hned poté, co dojde k přirozenému opadu prvních plodů. Kromě toho – větve, které i po probírce zůstávají obsypané plody raději podepřeme. Váha ovoce bude s dozráváním narůstat a mohla by větve zlomit.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek